Żaluzje fasadowe – rozwiązanie estetyczne i ergonomiczne

maj 23, 2022 przez

Żaluzje fasadowe – rozwiązanie estetyczne i ergonomiczne

Popularność wewnętrznych żaluzji drewnianych nie słabnie, natomiast w nowoczesnych budownictwie zastępują je coraz częściej zewnętrzne żaluzje aluminiowe. Dlaczego tak się dzieje i jaki związek z tym ma troska o środowisko, mniejsze zużycie energii i lepszą izolację?

Żaluzje drewniane czy żaluzje aluminiowe?

Żaluzje drewniane wiele osób wybierało przede wszystkim ze względu na ich wyjątkową estetykę. Tak zresztą jest także i dzisiaj. Niewątpliwy urok żaluzji drewnianych sprawia, że pasują one do przeróżnych aranżacji. Świetnie drewniane żaluzje sprawdzają się między innymi w nowoczesnym budownictwie. Dzisiaj jednak od żaluzji oczekujemy już nie tylko, aby sprawdzały się we wnętrzach klasycznych, nowoczesnych, urządzonych w stylu industrialnym czy minimalistycznym. Dzisiaj do okien dachowych, balkonowych, kuchennych, a także tych w sypialniach czy salonie dobieramy rolety zewnętrzne, które pozwalają w ogromnym stopniu poprawić izolację termiczną a tym samym zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie zimą i prąd potrzebny do działania klimatyzacji latem.

Niestety żaluzje drewniane nie sprawdzają się w tego typu rozwiązaniach. Naturalny materiał jest oczywiście plusem, natomiast istotne jest to, by był on trwały i odporny na warunki atmosferyczne, a to w przypadku drewna nie jest takie oczywiste. Z tego też względu żaluzje drewniane coraz częściej zastępują rolety fasadowe aluminiowe.

Rolety zewnętrzne — zalety

Żaluzje fasadowe to rozwiązanie, które bez problemu dostosowujesz do swoich potrzeb. Jeszcze do niedawna były uznawane za rozwiązanie przeznaczone właściwie jedynie do obiektów użyteczności publicznej oraz firm. Dzisiaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Ich wygląd oraz szerokie funkcje sprawiają, że chętnie sięga się po nie w nowoczesnym budownictwie. Pozwalają one bowiem chronić wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem się w upalne dni. Z kolei zimą tego typu rolety genialnie sprawdzają się jako jedno z rozwiązań poprawiających izolację termiczną i chroniących przed nadmierną utratą ciepła. Sposób montażu jest banalnie prosty. Dostępne są różne modele tego typu żaluzji, dzięki czemu bez problemu można dobrać odpowiednie do charakteru elewacji rozwiązanie. Ponadto, żaluzja fasadowa świetnie komponuje się z nowoczesnym budownictwem, prostymi formami i bryłami budynków. Dostępne są rolety, które można zamontować w domu jednorodzinnym, jak i mieszkaniu, wybór jest naprawdę duży: https://dopasujrolety.pl/9-zaluzje

Do głównych zalet rolet fasadowych należy:

  • doskonała izolacja termiczna w lecie — żaluzje chronią wnętrze przed nadmiernym nasłonecznieniem, działają jak izolator, dzięki czemu odciążają znacząco klimatyzatory (a przez to pozwalają na oszczędności w zużyciu prądu potrzebnego do ich pracy); żaluzja zewnętrzna działa jak poduszka termiczna między szkłem a lamelami, co pozwala obniżyć temperaturę nawet o 10 stopni.
  • oszczędność na rachunkach w zimie — dzięki roletom zewnętrznym możesz uchronić się przed zjawiskiem uciekającego przez szklane ściany i duże okna ciepła, co wiąże się z wyższymi rachunkami za ogrzewanie; w perspektywie stale rosnących cen ogrzewania, zatrzymanie ciepła wewnątrz domu czy mieszkania jest ważnym wyzwaniem.
  • lekka i nowoczesna konstrukcja — wysokiej jakości aluminium sprawdza się w nowoczesnym budownictwie, plusem jest także szeroki wybór kolorów, co pozwala dostosować żaluzje fasadowe do rodzaju elewacji; dobrze prezentują się one zarówno w połączeniu z drewnem, betonem czy aluminium.
  • wygodne sterowanie — do wyboru jest możliwość sterowania żaluzjami ręcznie lub automatycznie; drugi model rolet można wyposażyć także w czujniki pogodowe i połączyć z systemem typu smart dom, co pozwala efektywniej wykorzystywać możliwości naturalnego oświetlenia, regulować dopływ światła o wnętrza, ale i skutecznie chronić się przed nadmiernym nagrzewaniem się powierzchni.

Żaluzje fasadowe — jak wybrać ich model?

Do wyboru masz przede wszystkim żaluzje fasadowe w kształcie litery Z lub C. Różnią się one między sobą nie tylko kształtem.

  • Żaluzje z lamelami w kształcie litery Z — lamele wyprofilowane do wewnątrz, o większej sztywności gwarantują idealne zacienienie; montuje się ja do żaluzji za pomocą specjalnych drabinek tekstylnych, które są podwójnie wzmacniane aramidem, dzięki czemu są bardzo trwałe i odporne m.in. na działanie promieniowanie UV.
  • Żaluzje z lamelami w kształcie litery C — lamele o zaginanych krawędziach, wykonane ze stopu aluminium i cynku; zamontowane na stalowych linkach, które gwarantują bezpieczeństwo nawet przy silnym wietrze; taśmy tekstylne są podobnie trwałe jak te stosowane w konkurencyjnym modelu żaluzji; specjalne otwory chronią taśmy przed przetarciem.

Żaluzje mogą się różnić między sobą także sposobem montażu. Wyróżniamy modele natynkowe, które sprawdzają się przede wszystkim w już istniejących budynkach, oraz podtynkowe, których montaż należy przewidzieć na etapie projektowania budynku lub jego generalnego remontu. Jedno i drugie rozwiązanie jest bardzo estetyczne i dobrze komponuje się z elewacją budynku.

Podobne

Tagi