Jak wykorzystać przestrzeń pod oknem: pomysły na funkcjonalne rozwiązania

maj 18, 2021 przez

Jak wykorzystać przestrzeń pod oknem: pomysły na funkcjonalne rozwiązania

Przestrzeń pod oknem to często niezagospodarowane miejsce w pomieszczeniu. Nie warto jednak pozostawiać jej pustą i niezutilizowaną. W artykule przedstawimy różne sposoby na wykorzystanie przestrzeni pod oknem i zaprezentujemy pomysły na funkcjonalne rozwiązania.

 1. Okno z siedziskiem
  Pierwszym pomysłem na zagospodarowanie przestrzeni pod oknem jest zamontowanie siedziska. W zależności od rozmiaru pomieszczenia można wybrać różne rozwiązania, takie jak niewielka ławeczka, szerokie siedzisko zwane “fotelami podokiennymi” lub duże, wygodne fotele w stylu cocktailowym. Taki mebel będzie stanowił doskonałe miejsce do wypoczynku, relaksu i czytania ulubionej książki.

 2. Przechowywanie i organizacja
  Jeśli brakuje miejsca na przechowywanie, przestrzeń pod oknem może okazać się idealnym miejscem na szafki, półki czy regały. Wysokie półki ułożone tuż pod oknem będą służyły do trzymania książek, pamiątek lub bibelotów. W mniejszych pomieszczeniach warto wykorzystać przestrzeń na pojemne szafki, które pomogą w organizacji garderoby lub akcesoriów do pracy.

 3. Nisza i strefa do pracy
  Kiedy brakuje miejsca na stół lub biurko, przestrzeń pod oknem może okazać się idealną niszą i strefą do pracy. Wystarczy umieścić niewielkie biurko lub stolik z krzesłem i już można zacząć pracować lub zajmować się swoimi hobby. Ławka z poduszkami lub szerokie siedzisko pod oknem będą dobrym miejscem do rysowania, malowania lub pisania.

 4. Roślinność
  Przestrzeń pod oknem to doskonałe miejsce na aranżację roślin. Półki na kwiaty, stojaki lub donice ustawione tuż pod oknem na parapecie będą służyły doskonale jako miejsce na utrzymanie roślin doniczkowych. Jeśli pod oknem jest zadaszenie lub balkon, można tam z powodzeniem urządzić strefę relaksu zielonej oazy.

 5. Okno z kącikiem dla dzieci
  Dzieci, zwłaszcza te małe, uwielbiają sadzenie się na podłodze i dowiedziadanie się o świecie. Doskonałym sposobem na ich zainteresowanie wiedzą i światem mogą okazać się interesująco zaprojektowane mądrości pod oknem. Jeszcze lepiej, jeśli mądrości będą dzielić pomieszczenie na strefę dziecięcą i dorosłych – pozwoli to na swobodny rozwój i zabawę.

Podsumowując, przestrzeń pod oknem to doskonałe miejsce do zagospodarowania w każdym domu i mieszkaniu. Wykorzystując ten kawałek przestrzeni we właściwy sposób, można stworzyć w pomieszczeniu dodatkowe funkcjonalne rozwiązania. Warto pamiętać, że niezależnie od wybranej aranżacji, przestrzeń pod oknem powinna być połączona z całą aranżacją pomieszczenia i tworzyć harmonijne połączenie funkcjonalności i estetyki wnętrza.

Podobne

Tagi