Do czego przydają się płyty OSB?

cze 15, 2021 przez

Do czego przydają się płyty OSB?

Płyty OSB to materiał drewnopochodny, dla którego możemy znaleźć różne zastosowanie w codziennym życiu. Jedną z branż, w której wykorzystywany jest na większą skalę, jest meblarstwo. Tu płyty mogą posłużyć do stworzenia całych mebli, na przykład regałów lub półek. Modele te najczęściej wykorzystywane są w surowych wnętrzach, takich jak warsztaty, garaże, czy hale produkcyjne i magazyny. Z drugiej strony mogą również być elementem wyposażenia industrialnych wnętrz mieszkalnych.

W branży meblowej z płyt OSB tworzy się również ramy mebli tapicerowanych. Najczęściej wykorzystywane są one przy sofach, narożnikach oraz fotelach. Podkład z płyty OSB jest dodatkowo wzmacniany, a następnie starannie pokrywany warstwą pianki i tkaniny tapicerskiej. W ten sposób powstają wygodne meble wypoczynkowe, które w domowych salonach lub pokojach gościnnych mogą być wykorzystywane przez lata. Poza branżą meblową, płyty takie wykorzystywane są między innymi do tworzenia dekoracji, czy też na szerszą skalę w branży budowlanej.

Zastosowanie płyt OSB w budownictwie

Płyty OSB najszersze zastosowanie mają w budownictwie oraz w wykończeniu wnętrz. To z nich powstają między innymi nośne poszycia dachów i ścian zarówno wewnętrzne oraz zewnętrzne, Materiał ten często wykorzystywany jest również jako tańszy, lecz wciąż bardzo funkcjonalny, zamiennik dla litych desek lub sklejki. Z płyt OSB o najwyższej wytrzymałości można tworzyć również konstrukcyjne elementy domów i dachów, które powstają według metody szkieletowej. Płyty sprawdzą się jako poszycie podłogowych podkładów oraz stropów, a także jako właściwa podłoga, która będzie odporna na uszkodzenia mechaniczne i łatwa w pielęgnacji.

Z płyt OSB tworzy się również szalunki pod betonowe konstrukcje. Ze względu na prostotę obróbki tego materiału oraz jego wytrzymałość, płyty OSB wykorzystywane są również do tworzenia przeróbek. Dzięki nim postawimy ściankę działową, czy nawet dobudujemy pomieszczenie gospodarcze lub schowek na narzędzia. Atutem płyt jest ich niska cena, która znacznie wpływa na popularność tego materiału. Jest on wykorzystywany zarówno przez profesjonalistów oraz przez amatorów, którzy pracują w domowych warsztatach.

Podobne

Tagi