Inspiracje dla małej kuchni: funkcjonalne rozwiązania dla ograniczonej przestrzeni

mar 19, 2022 przez

Inspiracje dla małej kuchni: funkcjonalne rozwiązania dla ograniczonej przestrzeni

Małe kuchnie są nieuniknione w przypadku mieszkań w centrach miast. Ograniczona przestrzeń może jednak zmusić nas do kreatywności i wykorzystania funkcjonalnych rozwiązań. W tym artykule przedstawiamy kilka inspiracji, jak w prosty sposób zwiększyć przestrzeń w małej kuchni i uczynić ją bardziej funkcjonalną.

  1. Stoły rozkładane i zestawy barowe

Klasyczne, duże stoły często zajmują więcej miejsca niż potrzebujemy. W małych kuchniach warto zastąpić je stołami rozkładanymi lub zestawami barowymi, które pozwalają na oszczędność miejsca. Po zakończeniu posiłku z łatwością złożymy stół i przywrócimy przestrzeń do kuchni. Zestawy barowe, składające się z podwieszanych krzeseł i barku, są również idealnym rozwiązaniem, gdy chcemy w prosty sposób wykorzystać niskie ściany lub okna.

  1. Otwarte półki

Duże meble, takie jak szafki kuchenne, przeważnie dominują w małych kuchniach. Warto jednak zastąpić je otwartymi półkami, które nie tylko wydają się lżejsze, ale również pozwalają na łatwy dostęp do często używanych naczyń i przypraw. Dzięki temu oszczędzimy czas i unikniemy niepotrzebnego chaosu w szufladach. Półki możemy łatwo zamontować na ścianach lub zamówić w specjalistycznych sklepach.

  1. Lodówki o mniejszej pojemności

W kuchni najwięcej miejsca zajmuje lodówka. Jednak w małych wnętrzach warto zastąpić duże lodówki, które nie tylko pochłaniają energię, ale i przestrzeń – sprzętem o mniejszej pojemności. Dzięki temu łatwiej utrzymać porządek i zwiększyć przestrzeń na duże garnki i patelnie.

  1. Kuchenka indukcyjna

Tradycyjne kuchenki gazowe lub elektryczne zajmują sporo miejsca i nie zawsze pozwalają na łatwe sprzątanie. Kuchenka indukcyjna to nie tylko nowoczesne rozwiązanie, ale i bardziej funkcjonalne niż inne kuchenki – zajmuje mniej miejsca i w łatwy sposób można ją wyczyścić. Co więcej, zazwyczaj taka kuchenka jest wyposażona w dodatkową funkcję, czyli timer.

  1. Nakładki na umywalkę

Malutka kuchnia oznacza zwykle malutką umywalkę. Nakładki na umywalkę, które można zamontować na ścianie, pozwolą powiększyć powierzchnię roboczą w kuchni. To wygodne rozwiązanie, gdy potrzebujemy więcej miejsca do pracy, ale nie mamy dużego blatu.

Podsumowanie

Małe kuchnie wymagają od nas wymyślenia nowych rozwiązań i kreatywności. Dzięki zastosowaniu funkcjonalnych mebli i sprzętów, takich jak stoły rozkładane, otwarte półki czy kuchenka indukcyjna, zwiększymy przestrzeń w kuchni i uczynimy ją bardziej funkcjonalną. Dodatkowo, stosując małe triki, takie jak nakładki na umywalkę lub zamieniając duże lodówki na mniejsze modele, możemy uzyskać dodatkowe centymetry na naszej przestrzeni roboczej.

Podobne

Tagi